Výber fotografa

Dobrého fotografa najlepšie nájdete na základe dobrého odporúčania od svojich známych a kolegov. Ak nemáte takúto možnosť, potom je dobré osloviť viacero foto štúdií, pozrieť si ich prácu, porovnať kvalitu, cenu, ale aj ich prístup ku Vám.

Profesionálne foto štúdio vám ukáže celú kolekciu fotografií a dohodne sa s vami na veľkosti, forme a počte fotografií. Najbežnejšie rozmery fotografií sú 10x15cm a 13x18cm. Fotografie môžu byť s bielym rámikom alebo bez. Fotografia s bielym rámikom je oveľa elegantnejšia a hodí sa na svadobné fotografie, ale je potrebné si premyslieť, aký album na tieto fotografie zvolíte. Takéto fotografie sa totiž hodia do albumov s čiernymi listami vo vnútri. Tiež si môžete vybrať fotografie lesklé alebo matné. Tiež je možné požiadať o upravenie fotografií, poprípade si nechať urobiť z farebnej fotografie čiernobielu alebo so sépiovým, čiže hnedým nádychom.

Ateliér či exteriér?
Exteriérová svadobná fotografia je v súčasnosti veľmi obľúbená. Krásne prostredie pre vznik peknej fotografie ale nestačí. Musíte rátať s tým, že počasie sa rozhodujúco podpíše na kvalite fotografie. Možno sa vám bude zdať, že slnečný deň je ako stvorený pre fotografovanie. Opak je však pravdou. Ostré slnko vytvára ostré svetlo a tiene, a teda príliš veľké kontrasty. Najlepšie je rozptýlené svetlo, keď je pod mrakom alebo sa treba s fotografom dohodnúť na rannom alebo podvečernom fotografovaní, kedy lúče slnka nie sú také ostré. V krajnom prípade si fotograf zo sebou zoberie pomocníka, ktorý mu bude držať odrazovú plochu na elimináciu tieňov na tvári, prípadne dosvetlí tiene v tvárach blezkom.

Najdôležitejší na fotografii je svadobný pár - nie trávnik a kvety okolo a ani kaštieľ v pozadí. Ženích aj nevesta by mali mať na fotkách celé ruky aj nohy (s výnimkou detailných záberov), nemali by mať parohy z konárov v pozadí, a podobne. Na fotografii má byť len to, čo tam skutočne patrí a fotograf má mať dopredu premyslené jednotlivé zábery.

Hĺbka ostrosti veľa ľuďom a bohužiaľ aj veľa "fotografom" nič nehovorí. Veľmi laicky povedané – pozadie fotografie by malo byť neostré (ako keby mierne rozmazané) aby lepšie vynikli ženích s nevestou na popredí a zároveň aby na nás pozadie nepôsobilo rušivo. S hĺbkou ostrosti sa dá veľmi dobre experimentovať a vytvárať nádherné fotografie.

Ateliérovú svadobnú fotografiu by som odporúčal hlavne ako zadné dvierka v prípade zlého počasia. Na jednej strane je pravda, že ako fotograf si Vás viem v ateliéri lepšie nasvietiť a nemám problémy s extrémnymi svetelnými podmienkami, na druhej strane sa však v ateliéri nedá experimentovať hlavne ohľadom kompozície. Chýbajú tu prirodzené rekvizity ako lavička strom, stĺp, kvety, altánok, schody alebo jazierko.

Ak vás predsa len počasie prinúti ísť do ateliéru pozorne si všimnite nasvietenie na prezentačných fotografiách a dohodnite sa s fotografom na farbe pozadia, poprípade na rekvizitách, ktoré by ste chceli využiť – napríklad stolička, kreslo a iné. Nezabudnite tiež na možnosť fotografovania v interiéroch hradov alebo zámkov. Skúsený fotograf vám bude vedieť poradiť a odporučiť to najlepšie.

Zábery zo svadby, ktoré by nemali chýbať:

• prípravy doma – obliekanie nevesty, odobierky
• exteriér alebo ateliér
• príchod do kostola/sobášnej siene
• fotografia oddávajúceho, rodičov a celej siene (alebo kostola)
• výmena prstienkov
• prvý manželský bozk
• gratulácie
• spoločná fotografia s rodičmi, so svedkami, so všetkými svadobčanmi
• privítanie v reštaurácii - zametanie rozbitého taniera, prípitok
• prenesenie cez prah
• jedenie spoločnej polievky
• tanec ženích s nevestou a potom s rodičmi
• momentky zo zábavy
• očepčenie a hádzanie kytice
• prezlečená nevesta

Dajte si spraviť tri svadobné fotolabumy: Jeden pre vás, jeden pre nevestiných a jeden pre ženíchových rodičov.
Je milé, ak každý svadobčan dostane ďakovný list s Vaším svadobným portrétom, či spoločnou svadobnou fotografiou. Portréty môžete poslať aj tým, čo sa na obrade nezúčastnili.

A ešte zopár dobrých rád na záver:
1. Pre veľa ľudí v dnešnej dobe nie je problém si kúpiť lepšiu kameru alebo fotoaparát. To však ešte neznamená,
   že výsledok ich práce je porovnateľný s prácou profesionála. Preto je lepšie nereagovať na inzeráty typu:
   „Nakrúcam digitálne.“
2. Ak požiadate kameramana či fotografa o osobné stretnutie účelom ktorého je pozrieť si jeho doterajšiu prácu a on Vás
   pozve do reštaurácie alebo priamo k nemu domov, vo väčšine prípadov to znamená, že dotyčný „profesionál“
    vykonáva dané služby len ako svoje hobby popri inom zamestnaní a nevenuje sa tomu naplno.
3. Nie je nič horšie ako kameraman a fotograf v jednej osobe. Ako môže kvalitne zaznamenať nejaký dôležitý okamih
   (napríklad pri svadbe vzájomné odovzdávanie si prstienkov) zároveň na video aj na fotografiu?
4. Pri fotografovaní na kinofilm sa s fotografom dopredu dohodnite, či vám odovzdá s fotografiami aj negatív, alebo či si
   budete musieť robiť ďalší rozpis fotografií len cez neho.
5. Nezabudnite sa spýtať fotografa, čo má ako alternatívu v prípade zlého počasia, ak máte napríklad objednané
   svadobné fotografie z exteriéru.
6. Nakoniec si treba uvedomiť, že videozáznam nenahrádza fotografie a naopak. Najvhodnejšie a najlepšie je využiť
   obidve formy archivácie vášho svadobného dňa.

Späť na obsah